Nie każdy może studiować wszystko

Idąc na studia humanistyczne, każdy kandydat musi uzmysławiać sobie przeciwności, jakie go na takich naukach czekają. To szkoła wytrwałości dla ludzi, którzy nie narodziły się z piórem oraz książką w rękach. Na szczęście, jest na świecie bardzo wielu miłośników, dla których publikacja naukowa jest niczym felieton w kolorowej gazecie dla pań – lekki i miły – w czytaniu oraz w piśmie.

Niektórych studentów przeraża sam fakt obowiązku przygotowywania się do wykładów. Wypracowanie na ocenę, jaki muszą początkowo przygotować w wersji pisemnej, ażeby następnie wygłosić go przed grupą, widzą jako koszmar senny. Dysertacja to naukowa rozprawa jak każda inna, lecz nie każdy idąc na studia zdawał sobie sprawę z liczby obowiązków, które będą na niego nałożone. W końcu wszyscy studiują. Czemu nie ja? To nieprawda, że każdy może studiować, a z pewnością nie każdy ma możliwość uczyć się wszystkiego. Naturalne skłonności to fakt naukowy.

Dlatego dla pewnych osób monografia Mickiewicza jest słodką powieścią, jaką czytają do poduszki, dla innych drogą przez mękę. Warto przed zdecydowaniem o wyborze kierunku zagłębić się dokładnie w program a także spis zajęć. Jest wtedy szansa, że chociaż cień naszych zainteresowań pokryje się z planem edukacyjnym, a my będziemy nareszcie robić to, co lubimy najbardziej.

admin