Biomasa jest to temat, który w ostatnim czasie budził wielkie kontrowersje.

Biomasa to temat, który jakiś czas temu budził duże kontrowersje. Aktualnie związane z nim emocje już trochę opadły, niemniej jednak warto trochę bliżej przyjrzeć się tej sprawie. A kto wie, może to naprawdę pieśń przyszłości? Nigdy nic nie wiadomo, ponieważ różnorodne rzeczy się zdarzają i niczego tak na dobrą sprawę nie możemy wykluczyć.

Biomasa, jak wiadomo, jest stosowana do celów energetycznych. Drewno o niskiej jakości czy drewno odpadowe, słoma, makuchy, odchody zwierzęce, osady ściekowe, specjalnie hodowane wodorosty, oleje roślinne oraz tłuszcze zwierzęce, wierzba wiciowa, topinambur, róża wielokwiatowa czy również niektóre wieloletnie trawy to zazwyczaj stosowane surowce do tworzenia biomasy.

A teraz kilka słów na temat zalet oraz wad biomasy. Oczywiście jej ogromną zaletą jest to, że jest ogólnie dostępna, a jej spalanie uważane jest za znacznie korzystniejsze dla naturalnego środowiska aniżeli spalanie ropy czy węgla, ponieważ zawartość pierwiastków szkodliwych w biomasie jest znacznie niższa aniżeli właśnie w węglu. Ważne jest też to, że biomasa jest ogólnodostępna. Niemniej jednak są także a także wady tego paliwa. Ma ono niewielką gęstość i poprzez to poważne utrudnienie podczas transportowania, jak również w przechowywaniu.

Nie do odparcia jest także fakt, że biomasa ma znacznie mniejszą wartość energetyczną niż paliwa kopalne.

Każdy zatem może sam wyrobić sobie zadanie na ten temat.

Źródło: Dariusz Maciński

admin