Biomasa przyjmuje zazwyczaj trzy formy.

Dużo opowiada się ostatnio o ekologicznych paliwach a także odnawialnych źródłach energii, będących doskonałymi alternatywami dla tych tradycyjnych. Oczywiście jest przy tym sporo pozytywów jak i negatywów. Częstokroć przeszkodą jest zaawansowana technologia, która to na dodatek często jest droga oraz na dłuższą metę mało opłacalna. W dyskusjach tych przeważnie pojawia się tajemnicze zagadnienie – biomasa. A co to takiego?

Najogólniej rzecz ujmując, jest to rodzaj paliwa ekologicznego ,które wytwarzane jest z organicznych produktów. Jest to aktualnie najszerzej rozpoznawalne i najstarsze odnawialne źródło energii na świecie. Do produkcji biomasy wykorzystuje się w zasadzie wszystko. Począwszy od odpadków z gospodarstwa rolnego, typu kompost, aż po specjalnie do tego celu sadzone rośliny. Przyjmuje zwykle 3 formy – może być: stała, ciekła albo gazowa. Stała to przykładowo brykiety używane do palenia, które zrobione są z wszelkich odpadków przy obróbce drewna, forma gazowa zaś przyjmuje formę dwutlenku węgla lub metanu. Ostatnia posiada natomiast postać głównie alkoholi lub biodiesela produkowanego z roślin oleistych.

Tego typu paliwa mają jedną niezaprzeczalną zaletę – są nieszkodliwe dla naszego środowiska. Tak pod względem użytkowania, jak i wytwarzania. Poza tym mamy jeszcze jeden dodatkowy bonus w formie mądrego gospodarowania odpadkami. Wytwarzamy ich zdecydowanie mniej.

Zobacz więcej: Dariusz Maciński

admin